Finanse osobiste i firmowe – sztuka (nie)łączenia

Czy i jak oddzielać finanse firmowe od prywatnych? Jak ustalić granice i uniknąć niekontrolowanego przepływu środków? Dlaczego konto firmowe jest przedsiębiorcy niezbędne? Na tego typu pytania warto poszukać odpowiedzi, prowadząc własny biznes.

Każdy właściciel firmy powinien wypracować sobie tylko właściwe metody, które pozwolą mu skutecznie i bez zbędnych trudności, zarządzać zarówno biznesem, jak i gospodarstwem domowym. Wbrew pozorom znalezienie adekwatnych rozwiązań jest zadaniem wymagającym nie rzadko wielu prób i błędów. Mimo to warto wypróbować kilka metod i wybrać te, które sprawdzają się najlepiej. A jak wiadomo, nie każdy osiągnie sukces, idąc tą samą drogą. Ważne, aby organizację finansów dopasować do potrzeb osobistych i firmowych, do możliwości, jakie stwarza biznes w danym momencie, a także do trybu życia i pracy, a co za tym idzie – do własnego charakteru, temperamentu i usposobienia. Na przykład, jeśli przedsiębiorca wie, że decyzje o wydatkach – tych na firmę i dom – zdarza mu się podejmować zbyt szybko, tym bardziej powinien skupić się na właściwym podziale środków, by nie doprowadzać do ich zbędnego transferowania, oraz dokładniej analizować bilans wraz z rachunkiem zysków i strat.

Zdarza się, że przedsiębiorca nie do końca jest pewny, jakim kapitałem może realnie dysponować. Jeśli do tego dochodzi łączenie środków firmowych i prywatnych, pojawia się chaos, który utrudnia rzetelną ocenę kondycji przedsiębiorstwa. Brak dyscypliny i samokontroli może wiele kosztować. W związku z powyższym nie należy zapominać, że finanse osobiste i firmowe są ze sobą mocno związane. Granice między nimi powinny być jasno ustalone i poza szczególnymi przypadkami lepiej ich nie przekraczać. Jednak często bywa inaczej – pojawiają się niespodziewane możliwości atrakcyjnych form inwestowania, nieplanowane wydatki czy po prostu spontaniczne zakupy. Wtedy nie trudno o niekontrolowany przepływ środków między budżetami dla domu i firmy.

Aby uniknąć tego typu problemów warto między innymi zadbać o porządek w finansach i prowadzić odrębne konta – firmowe i prywatne. Mimo że polskie prawo nie wymaga posiadania oddzielnego rachunku firmowego dla działalności gospodarczej, to rezygnując z niego, należy się upewnić, czy nie zakazuje tego regulamin banku. Kolejną ważną zasadą, znacznie ułatwiającą prowadzenie przedsiębiorstwa, jest comiesięczne wypłacanie sobie pensji. Pomaga to planować wydatki zarówno firmowe, jak i osobiste. Na pozór oczywista reguła, choć nie zawsze przestrzegana, polega na niewydawaniu więcej niż się zarabia. W to miejsce warto pomyśleć o oszczędnościach i długoterminowych inwestycjach.

Powiązane artykuły