Kredyt czy pożyczka pozabankowa? Przekonaj się sam!

Rodzaj finansowania powinien być właściwie dostosowywany do specyfiki i potrzeb przedsiębiorstwa. Konsumenci z sektora MŚP mogą wybierać spośród produktów ułatwiających rozwój i bieżące finansowanie działalności. Najpopularniejsze z nich to kredyt i pożyczka. Na co się zdecydować?

Kredyt jest pojęciem zarezerwowanym wyłącznie dla banków. Zgodnie z wymogami prawa bankowego, umowa kredytu ma być zawarta na piśmie. Do elementów, wchodzących w skład umowy kredytu należą między innymi: kwota kredytu, zasady i termin spłaty kredytu, wysokość oprocentowania oraz warunki zmiany oprocentowania, wysokość prowizji. Warto zauważyć, że coraz częściej banki mają w swojej ofercie także pożyczki.

W przeciwieństwie do kredytu, pożyczkodawcą może być zarówno instytucja, jak i osoba fizyczna. Podstawowe zasady dotyczące pożyczek reguluje Kodeks Cywilny. Aby uzyskać kredyt należy się liczyć z wieloma formalnościami, które wydłużają czas pozyskania dofinansowania. Proces wydawania pożyczki nie pociąga za sobą tak złożonych kwestii formalnych, jak w przypadku kredytu.

Poza warunkami ich otrzymania, pożyczki od kredytów różnią się głównie tym, że we wniosku kredytowym należy zazwyczaj wskazać konkretny cel. Pożyczki zaś są udzielane bez konieczności formułowania ich dokładnego przeznaczenia. Przedsiębiorca może wydać środki na dowolne inwestycje i potrzeby – w przypadku niektórych ofert pożyczkowych nie musi się z nich nawet rozliczać.

Jeśli chodzi o kwoty, zasadniczo banki oferują większe sumy, jednak konkurencyjność instytucji pozabankowych systematycznie rośnie. Toteż przedsiębiorcy mogą liczyć na coraz wyższe kwoty pożyczek. Pożyczkobiorca może swobodnie dysponować pożyczonymi pieniędzmi, gdyż w momencie ich udzielenia stają się one jego własnością, w przeciwieństwie do kredytu.
Dla tych przedsiębiorców, którzy szukają finansowania na dalszy rozwój, pożyczka jest korzystnym rozwiązaniem. W momencie zapotrzebowania na dodatkowe środki, przedsiębiorca może sobie pozwolić na to, by pożyczyć większą sumę, a następnie w sprawdzonym modelu zarobić jeszcze więcej i zwrócić pożyczkę.

Powiązane artykuły