Praca z biura, czy z domu?

Koszt wynajęcia powierzchni biurowej często wiąże się ze sporym wydatkiem – a tych, początkujący przedsiębiorcy mają aż nadto. Mikroprzedsiębiorcom czy freelancerom najzwyczajniej się to nie opłaca, dlatego najczęściej pracują z domu lub – co się ostatnio stało bardzo popularne – z kawiarni. Niestety nie zawsze jest to korzystne, ponieważ czasem ciężko skupić się we własnych czterech ścianach, lub dobrze zorganizować pracę w gwarnej kawiarni. Dlatego z pomocą przychodzi coworking.

Czym jest coworking?

Coworking to nic innego jak dzielenie przestrzeni do pracy przez osoby pracujące na własną rękę lub nie mające własnego biura. Biura coworkingowe mieszczą się najczęściej w zaaranżowanych open space’ach, a swoim wyglądem niewiele różnią się od siedziby „normalnej” firmy. Jest to idealna alternatywa dla początkujących przedsiębiorców, którzy na starcie nie potrzebują biura na „pełen etat”, a jedynie na dzień, tydzień lub kilka miesięcy.

Pracuj z przedsiębiorcami takimi, jak Ty

Biura coworkingowe bardzo często skupiają ludzi tych samych profesji. Swobodnie możemy znaleźć biura tematyczne, skupiające na przykład osoby związane z biznesu dla konkretnej branży.

Jakie są tego korzyści?

Podstawową korzyścią z pracy w biurze coworkingowym jest stworzenie ram organizacyjnych dla efektywnej pracy: samo wyjście do biura doskonale mobilizuje do działania, podobnie jak atmosfera w nim panująca. Poza tym w coworkingach spotkać można ciekawe osoby, z którymi rozmowa i wymiana doświadczeń może przynieść wiele korzyści, a kto wie, może również będzie początkiem biznesowej współpracy. W niektórych biurach odbywają się branżowe szkolenia i prezentacje, podczas których stali bywalcy między sobą dzielą się wiedzą.

Ile mnie to będzie kosztowało?

Wynajem biurka na miesiąc to wydatek w przybliżeniu od 300 do 700 zł w zależności od miasta, lokalizacji biura i udogodnień wliczonych w cenę. Czasem koszt wynajmu powierzchni do pracy może sięgać ponad tysiąca złotych. Warto pamiętać, że takie biura często oferują jeden dzień próbny, za który nie jest pobierana opłata. Łatwo dzięki temu zorientować się, czy odpowiada nam atmosfera tam panująca.

Niestety coworking to znakomita alternatywa dla normalnego biura, ale tylko na początku naszej kariery przedsiębiorcy. W miarę rozwoju naszego biznesu, warto będzie pomyśleć o stałej przestrzeni do pracy. Jeśli obawiamy się o nasze fundusze, warto rozważyć nawiązanie współpracy z zaufaną firmą pożyczkową, która zapewni bezpieczne finansowanie naszej firmy.

Powiązane artykuły