Rozwój i finansowanie naszej firmy

W dobie dynamicznego rozwoju firm, rosnącej konkurencji, a także ciągłej potrzeby doskonalenia biznesu, niezwykle istotne jest utrzymanie płynności finansowej. Przedsiębiorcy coraz chętniej stawiają na pożyczki pozabankowe, które można otrzymać szybko, ograniczając formalności do minimum – jak wiemy, czas to pieniądz. Jak wskazują badania rynkowe, właśnie dzięki tym cechom, ponad 40% przedsiębiorców uważa tego typu formę finansowania za najbardziej korzystną.
Żywot początkującego przedsiębiorcy nie jest łatwy. Nawet jeśli pokona on wszelkie przeciwności, istnieje ryzyko, że w końcu spotka się on z problemem braku płynności finansowej. Według statystyk 90% firm, zamykających swoją działalność po dwóch latach, robi to właśnie ze względu na brak płynności finansowej. Aby uniknąć kłopotów finansowych od samego początku ważne jest ukierunkowanie na rozwój.

Czym więc jest rozwój firmy i jaki powinien mieć charakter?
To zależy wyłącznie od danego przedsiębiorcy. Należy pamiętać, że rozwój firmy nie oznacza wprost jej dynamicznego rozrostu i ekspansji w działaniu. Mały osiedlowy sklep wcale nie musi systematycznie wprowadzać nowych produktów – ważne jest, aby jego oferta była dopasowana do potrzeb lokalnych klientów. Podobnie ma się to w przypadku większych firm. Na przykład biznes transportowy ma teoretycznie duży potencjał rozwoju, jednak źle przemyślana ekspansja może zaszkodzić, gdy nie będzie dostosowana do możliwości finansowych, personalnych czy logistycznych. Nie może być nic gorszego dla firmy, gdy nie nadąża ona za swoim wzrostem. Może to przynieść wiele kłopotów, a nawet doprowadzić do upadłości.

Poza myśleniem o ekspansji terytorialnej czy sprzedażowej, rozwój oznacza zdolność i gotowość do ciągłego modernizowania, przystosowywania się do zmiennych warunków na rynku oraz rywalizacji z konkurencją. Mimo świetnego planowania biznesu, zawsze mogą się pojawić okoliczności wymuszające na przedsiębiorcy elastyczność i kompromisowość. W każdym czasie należy być gotowym na zmianę charakteru działalności, produktów czy modelu biznesowego. Wyłączne nastawienie na sprzedaż produktów i usług bez uwzględnienia labilnych potrzeb konsumentów oraz realiów rynkowych może się okazać zgubne.

Podobnie jak w przypadku pracy na etacie, tak i w biznesie, wiele osób utożsamia chęć rozwoju z nastawieniem ukierunkowanym jedynie na zarabianie większych pieniędzy. Jednak, kto powiedział, że firma wielkości mikro nie może taka pozostać i rozwijać się w sobie właściwej skali. Przedsiębiorcy zorientowani są na wzrost, sukces i postęp. Każdy z nich powinien sobie odpowiedzieć, co to oznacza dla jego biznesu.

Pożyczka na rozwój
Badania przeprowadzone w 2016 roku na zlecenie Konfederacji Lewiatan przez Smartcope wskazują, że blisko 50 proc. ankietowanych przedsiębiorców twierdzi, że główną z przyczyn, która uniemożliwia rozwój firmy, są właśnie kwestie finansowe. Przedsiębiorcy, którzy planują wejście na rynek, mają nikłe szanse na uzyskanie kredytu w banku.Wiąże się to również z długim okresem rozpatrzenia wniosku o kredyt – czasem trwa on nawet pół roku, nie dając przedsiębiorcy gwarancji, iż świadczenie pieniężne zostanie przyznane. Rzadko zdarza się również, by przedsiębiorstwo – zwłaszcza młode – dysponowało kapitałem, który może przeznaczyć na dalszy rozwój. W sytuacji, w której młode przedsiębiorstwo nie może uzyskać pomocy finansowej od banku, idealnym rozwiązaniem okazują się być oferty firm pożyczkowych.

Przedsiębiorcy chcący się rozwijać nierzadko potrzebują dodatkowego finansowania na realizację zamierzonych celów. Aforti Finance S.A. udziela środków na rozwój biznesu przedsiębiorcom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą, spółkom cywilnym oraz spółkom z o.o. Produkty dedykowane są szczególnie przedsiębiorcom, którzy mają utrudniony dostęp do finansowania prowadzonej działalności z uwagi na restrykcyjne wymogi prawa bankowego. Unikatowy na rynku system oceny Klienta i szybkość procesu pozwalają na łatwe uzyskanie środków. Zaś brak wstępnych opłat za doradztwo czy składanie wniosków ułatwia przedsiębiorcom nawiązanie współpracy z Aforti Finance. Oferowane usługi skierowane są do firm mikro, małej i średniej wielkości szukających optymalnych form finansowania własnej działalności i planów rozwojowych.

Powiązane artykuły