Dodatkowe finansowanie – jak bezpiecznie pożyczać pieniądze dla firmy?

Zaciąganie zobowiązań finansowych – zarówno przez osoby prywatne, jak i przedsiębiorców – często budzi wiele obaw. Powoduje to wiele czynników, ale najważniejszym z nich jest obawa przed nieuczciwymi firmami, które pozornie chcą nam pomóc, a w rzeczywistości zastawiają finansowe pułapki licząc.  Jednak nie wolno popadać w skrajności, albowiem jak najbardziej możliwym jest bezpieczne pożyczanie gotówki, nie tylko w bankach. Podejmujmy jednak nasze decyzje w sposób rozsądny i przemyślany. Kierując się kilkoma podstawowymi zasadami unikniemy wpadki, a także w prosty sposób zweryfikujemy wiarygodność firmy, z którą będziemy chcieli nawiązać współpracę. Jedno jest pewne – korzystanie z pożyczek niebankowych przy wyborze odpowiedniej firmy jest w 100% bezpieczne, a także gwarantuje wiele korzyści szczególnie dotyczących szybkości przyznania finansowania, jak i zdecydowanie bardziej przystępnych procedur. O czym więc warto pamiętać, aby zaciąganie zobowiązań było bezpieczne?

Przejrzysta oferta

W pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na czytelność oferty, przedstawionej przez firmę. Zapoznajmy się dokładnie ze wszystkimi treściami, które są umieszczone w folderach informacyjnych lub na stronie internetowej. Materiał informacyjny powinien być sformułowany w taki sposób, aby potencjalny Klient bez problemu zrozumiał wszystkie mechanizmy. Pamiętajmy, że prawidłowo opisana oferta powinna zawierać takie informacje, jak: Tekst powinien być sformułowany w taki sposób, aby potencjalny Klient mógł bez problemu zrozumieć zasady przyznawania pożyczki. Ważne, aby oferta zawierała takie elementy jak:

  • warunki przyznania pożyczki
  • maksymalna wysokość pożyczki
  • okres spłaty
  • koszt pożyczki

Ważne, aby te informacje były odpowiednio umiejscowione na stronie, łatwo dostępne, w taki sposób, aby Klient nie miał problemu ze znalezieniem interesujących go informacji. Warto też zwrócić uwagę na takie detale jak możliwość kontaktu z firmą: czy to telefonicznie, przez formularz na stronie, lub bardzo popularne Live Chaty, które stanowią uzupełnienie tradycyjnej infolinii. Pamiętajmy, że przejrzysta oferta oraz swobodny kontakt z firmą nie tylko ułatwiają podjęcie ostatecznej decyzji, ale również pokazuje, że firma nie ukrywa żadnych regulacji, które ostatecznie mogą okazać się dla nas niekorzystne.

Dodatkowe koszty

Zaciągając pożyczkę należy przeanalizować wszelkie towarzyszące jej dodatkowe koszty, szczególnie prowizję za udzielenie pożyczki, odsetki (również te karne), a także dodatkowe koszty takie jak opłata przygotowawcza lub koszt wydłużenia terminu spłaty. Pamiętajmy, że w praktyce najważniejsze dla nas jest to, ile będziemy musieli łącznie zwrócić pożyczkodawcy. Najważniejszym wskaźnikiem decydującym o atrakcyjności oferty jest RRSO czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania.

Sprawdź system weryfikacji Klienta

Każda profesjonalna firma pożyczkowa weryfikuje Klientów w biurach informacji gospodarczej. Niestety, te instytucje, które nie prowadzą weryfikacji nie tylko wykazują się brakiem profesjonalizmy, ale sporo ryzykują, co w efekcie może przełożyć się na ogólną kondycję firmy. Takie sytuacje nie pozostają bez znaczenia dla warunków pożyczki – zazwyczaj wówczas są one mniej korzystne, ponieważ firma musi się zabezpieczać na wypadek Klientów nie spłacających swoich zobowiązań.

Opinie na wagę złota

W dobie wszechobecnego Internetu warto sprawdzić opinie o firmie udzielającej pożyczki. Najlepiej skorzystać w tym celu ze stron, które pełnią funkcje „porównywarek” usług, gdzie inni Klienci często wystawiają opinie i dzielą się doświadczeniem ze współpracy z dana firmą. Dobrym miejscem do zasięgnięcia tego typu porad są branżowe i specjalistyczne fora internetowe. Nie zapominajmy też o znajomych przedsiębiorcach – może się okazać, że ktoś już korzystał z usług danej firmy i może stanowić doskonałe źródło informacji. Przy zasięganiu opinii warto zapytać również o poziom obsługi Klienta.

Uwaga – w przypadku negatywnych doświadczeń zawsze warto zapytać, z czego wynikały ewentualne problemy – czasem okazuje się, że problemy wniknęły z nie wywiązywania się Klienta z warunków zobowiązania.

 

 

Powiązane artykuły