Tarcza antykryzysowa to nie wszystko. Jak zdobyć kolejne finansowanie?

Tarcza antykryzysowa to główne narzędzie polskiego rządu do walki z kryzysem gospodarczym spowodowanym pandemią COVID-19. Jednak środki z państwowych subwencji w końcu się skończą. Co wtedy zrobić? Radzimy jak uzyskać dodatkowe finansowanie na prowadzenie działalności gospodarczej.

Polska gospodarka, podobnie jak inne światowe rynki, została mocno dotknięta przez pandemię COVID-19. Szczególnie wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego i późniejszych restrykcji spowodowało, że polska ekonomia zamarła z dnia na dzień. Przedsiębiorstwa zmuszone były podjąć pracę w formie zdalnej, a w niektórych przypadkach nawet musiały całkowicie wstrzymać swoją działalność. Gdy weźmie się pod uwagę zmiany społeczne, a w szczególności transformację decyzji zakupowych konsumentów, którzy byli pod dużą presją niepewności co do najbliższych tygodni to jasno można stwierdzić, iż był to trudny czas dla przedsiębiorców.

Potwierdzają to również dane udostępnione przez Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej (CEIDG). W marcu i kwietniu zanotowano rekordowe odczyty jeżeli chodzi o liczbę zawieszeń działalności gospodarczych – kolejno 48,9 tys. i 23,9 tys. Nieco lepiej, chociaż dalej bardzo źle, było pod względem liczby likwidacji. W tym przypadku w marcu swoją działalność zakończyło 11,7 tys. firm, a w kwietniu już „tylko” 6,7 tys.

Tarcza antykryzysowa na ratunek

Dane przedstawione przez CEIDG z pewnością nie są optymistyczne, jednakże mogłyby być zdecydowanie gorsze gdyby nie szybka reakcja polskiego rządu, który zaproponował przedsiębiorcom tzw. tarczę antykryzysową. W ramach rozwiązań pomocowych polskie firmy mogły skorzystać, m.in. z dopłat dla pensji pracowników, świadczenia postojowego, bezzwrotnych pożyczek czy zwolnienia ze składek ZUS.

Aż 46 proc. przedsiębiorstw zakwalifikowało się do pomocy udzielonej w ramach tarczy antykryzysowej, co pokazuje jakiej skali jest to pomoc dla polskiego biznesu. W całości program ma kosztować budżet państwa ponad 200 mld PLN, co będzie rekordową kwotą w historii kraju, jeżeli chodzi o tego rodzaju subwencje dla firm. Dzięki tym działaniom utrzymanych zostało wiele miejsc pracy, o czym świadczy czerwcowy odczyt stopy bezrobocia przez GUS. Według statystyk podanych przez Powiatowe Urzędy Pracy (PUP) w maju bezrobocie w Polsce było na poziomie 6 proc., co jest wynikiem aż o 4 pkt. proc. lepszym niż miało to miejsce w pierwszych prognozach.

Wiele jednak wskazuje, że prawdziwy kryzys może dopiero nadejść w najbliższych miesiącach. Tarcza antykryzysowa skończy redystrybuować środki na firmowe konta i wiele wskazuje, że już w drugim półroczu 2020 roku biznes będzie musiał sam zmierzyć się z wyzwaniami rynkowymi. Te natomiast są zupełnie inne niż jeszcze na początku bieżącego roku. Przyglądając się tzw. wskaźnikom miękkim, jak m.in. wydatki z kart kredytowych/debetowych czy liczbie wystawionych faktur łatwo zauważyć, iż pomimo powrotu większości firm do pełnej działalności to ich obroty są dużo poniżej możliwego potencjału. Zdaniem ekonomistów to poskutkuje wyraźnym zachwianiem polskiej gospodarki chwilę po tym jak skończą się redystrybuowane przez rząd środku pieniężne.

Gdzie szukać kolejnego finansowania?

Należy jednak pamiętać, że tarcza antykryzysowa nie jest jedyną formą wsparcia biznesu. Przedsiębiorcy w rozwoju swoich firm mogą liczyć również na pozostałe dostępne na rynku możliwości zdobycia finansowania. Oczywiście subwencje rządowe w obecnej chwili są opcją najtańszą, jednakże trzeba pamiętać, że nie są one przeznaczone dla każdej firmy. Aby z nich skorzystać należy spełnić rygorystyczne kryteria, które już na starcie skreślają większość polskich przedsiębiorstw.

Dlatego każdy przedsiębiorca chcący czy to utrzymać swój biznes, czy też zainwestować w rozwój powinien zwrócić swoją uwagę w kierunku instytucji finansowych. Mają one w swoim portfolio szereg usług finansowych, które mogą usprawnić działalność firmy. Począwszy od tych najbardziej standardowych po bardziej wyszukane, które będą niemalże skrojone pod konkretną branżę.

Pożyczka zawsze warta rozważenia

Najpopularniejszą formą zdobycia dodatkowego finansowania jest pożyczka gotówkowa. Przedsiębiorcy często wybierają ten sposób, ponieważ jest on ogólnie dostępny i teoretycznie nie ma problemów, aby otrzymać wnioskowane pieniądze. Należy jednak przyznać, że w momencie kryzysu gospodarczego zmieniło się to diametralnie. W obecnej sytuacji ekonomicznej na świecie, większość pożyczkodawców ma problemy związane z wyceną ryzyka. Wpływa to bezpośrednio na wydłużenie procedury analizy zdolności kredytowej firmy oraz może wpłynąć na zwiększenie kosztów pożyczki gotówkowej ze względu na ryzyko jej niespłacalności. Dlatego pożyczkodawcy niedopasowujący swojej bieżącej oferty do sytuacji rynkowej nie dość, że nie rozwijają swojego biznesu to jeszcze mogą spowodować zachwianie kondycji finansowej firm, które wnioskowały o pożyczkę. Stąd też, przed złożeniem wniosku kredytowego warto zwrócić uwagę na obecną politykę danej instytucji finansowej.

Dobrym przykładem reakcji pożyczkodawcy na sytuację ekonomiczną jest wprowadzenie produktu dedykowanego zaległościom urzędowym, m.in. w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych czy Urzędzie Skarbowym. Tego rodzaju finansowanie pozwala przedsiębiorcom uregulować wszelkie zobowiązania, które praktycznie uniemożliwiają prowadzenie działalności. Ponadto w takich produktach najczęściej można wnioskować o większą kwotę niż wynosi sam dług, dzięki czemu firma ma szanse uzyskać dodatkowe finansowanie działalności operacyjnej.

Warto zainteresować się faktoringiem

Inną formą na uzyskanie finansowania działalności operacyjnej jest faktoring. Wydaje się, że w czasach kryzysu jest to niezwykle wygodne rozwiązanie zarówno dla przedsiębiorcy, jak i instytucji finansującej. Wszystko za sprawą mniejszej liczby formalności oraz samym ryzykiem, który odmiennie od pożyczki dotyczy wyłącznie konkretnej transakcji handlowej. To znacząco skraca drogę firmy do otrzymania pieniędzy.

Zdaniem ekspertów faktoring może być dla przedsiębiorcy zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż tarcza antykryzysowa, ponieważ dzięki jego możliwościom można budować płynność finansową biznesu w długim okresie. Pozwala to na ciągły rozwój i inwestycje firmy oraz buduję zdolność kredytową, która może przydać się podczas dużych inwestycji.

Wybór przedsiębiorcy

To z jakiej formy finansowania skorzysta przedsiębiorca zależy wyłącznie od niego. Warto jednak, aby była to decyzja przemyślana. Przy szczególnym uwzględnieniu aktualnych potrzeb firmy. Ogrom produktów na rynku pozwala na wybór takiego rozwiązania, który nie tylko będzie korzystny pod względem finansowym, ale również pozwoli biznesowi rozwijać się w założonym tempie.

Powiązane artykuły