Pożyczka hipoteczna – sposób na szybką gotówkę dla firm

Pożyczka hipoteczna to coraz częściej wybierany produkt przez polskich przedsiębiorców. Ten rodzaj finansowania jest zdecydowanie bardziej dostępny niż pożyczka gotówkowa oraz przede wszystkim pozwala pozyskać nowy kapitał przy zachowaniu niskich kosztów.

Posiadanie przez przedsiębiorcę domu, mieszkania czy nawet działki daje wiele możliwości w kontekście szukania atrakcyjnej formy pozyskiwania kapitału. Pożyczka hipoteczna w swojej istocie jest bardzo konkurencyjna, a wszystko za sprawą zabezpieczenia, które zapewnia pożyczkodawcy bezpieczeństwo odzyskania wkładu finansowego.

Tanie finansowanie

Dla przedsiębiorcy szukającego gotówki dla firmy najbardziej liczą się dwa aspekty – koszt pozyskania kapitału oraz jego dostępność. W tych obu wskaźnikach pożyczka hipoteczna przeważa nad pożyczką gotówkową. Zabezpieczenie w postaci hipoteki jest przez pożyczkodawców mile widziane, ponieważ zdecydowanie zmniejsza ryzyko szkodowości takiej pożyczki. Dzięki większej pewności co do spłaty udzielonego finansowania, instytucje finansujące są w stanie zaproponować przedsiębiorcom lepsze oprocentowanie. Dodatkowo, firma może liczyć na większe wsparcie niż ma to miejsce przy standardowej pożyczce gotówkowej. Przykładowo, w ofercie AFORTI Finance można skorzystać z pożyczki hipotecznej aż do 500 000 PLN, natomiast maksymalna kwota pożyczki gotówkowej to 150 000 PLN.

Ponadto, zastaw nieruchomości zwiększa szanse na otrzymanie nowego kapitału. Szczególnie teraz, w czasach stanu zagrożenia epidemicznego, kiedy instytucje finansowe mają problem z wyceną ryzyka to właśnie pożyczka hipoteczna jest najpewniejszą formą pozyskania gotówki przez firmę. Zastosowanie hipoteki pozwala zdecydowanie skrócić proces uzyskania pożyczki i zmniejsza znaczenie chociażby takich składowych, jak m.in. ocena zdolności kredytowej czy dane z BIK.

Pożyczkodawcy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom

Co ważne, jedna nieruchomość może zabezpieczać kilka pożyczek lub kredytów. Przyjmuje się, że całkowita wartość zadłużenia może osiągać nawet 70 proc. wartości zastawu. Należy jednak pamiętać, iż w wielu przypadkach ważne jest, które miejsce w IV dziale Księgi Wieczystej zajmie pożyczkodawca. Część instytucji finansowych wymaga, aby znajdować się na pierwszym miejscu, ponieważ ta pozycja gwarantuje wierzycielowi pierwszeństwo spłaty w przypadku jeśli pożyczkobiorca nie reguluje swoich zobowiązań.

Jednakże obecnie na polskim rynku jest już wiele podmiotów, które oferują udzielenie finansowania pod zastaw nieruchomości i wpis na dalszym miejscu w IV dziale Księgi Wieczystej. Dzięki uzyskaniu takiej pożyczki przedsiębiorca ma otwartą drogę do szukania kolejnego finansowania zarówno w sektorze bankowym, jak i pozabankowym. Skorzystanie z takiej oferty to dobre zabezpieczenie na przyszłość dla firmy (w przypadku gdyby była pilna potrzeba kolejnego zastrzyku kapitału). Jak się okazuje, takie rozwiązanie jest również korzystne dla pożyczkodawców, ponieważ firma mająca przed sobą możliwość kolejnego wsparcia może się skupić wyłącznie na prowadzeniu biznesu, co w długim terminie poprawnie wpływa na jej płynność finansową.

Rozwiązanie na czasy kryzysu

Pożyczka hipoteczna ma również kolejną bardzo ważną zaletę. Środki pozyskane w ten sposób można przeznaczyć na dowolny cel. Pozwala to przedsiębiorcom na pełną swobodę lokowania kapitału. Właściciel firmy może zarówno dokonać inwestycji na rozwój biznesu, dotowarować się, jak i spłacić wcześniejsze zobowiązania. Jest to rozwiązanie niezwykle komfortowe szczególnie w czasach kryzysu gospodarczego, kiedy uzyskanie finansowania przez poszczególne przedsiębiorstwa nie jest łatwe. Natomiast często od niego zależy dalsza przyszłość firmy. Właśnie w takich okolicznościach naprzeciw potrzebom wychodzi właśnie pożyczka hipoteczna, która daje możliwość pozyskania względnie taniego kapitału.

Powiązane artykuły